Geçenlerde Rusya’da yaşayan kuzenim Insagram story’sinde bodyaga (rusça Бодяга) tozu ve jelini karıştırarak maske yaptığını ve cildindeki koyu kahve lekelere iyi geldiğini paylaşmıştı. Antalya’da yaşayan bayanların en büyük sorunlarından olan güneş lekeleri ile sürekli mücadele eden biri olarak hemen Bodyaga’nın Türkiye’de bulunup bulunmadığını araştırdım ve ne yazık ki sadece Amazon üzerinden yurt dışından sipariş edilebileceğini öğrendim. Badyaga’nın diğer adı Spongilla olarak da bilinmektedir.

Aşağıdaki ürünlere tıklayarak Amazon üzerinden satın alabilirsiniz

Türkiye’de karşılığı Spirulina yani Deniz Yosunu

Peki bu mucize ürünün Türkçe karşılığı var mı? Ya da Türkiye’de Bodyaga’nın alternatifi olarak hangi ürün satılmaktadır. Hemen hemen aynı içeriğe hatta Bodyaga’dan daha etkili bir ürünün Türkiye’de bulunduğunu keşfettim – Spirulina-Deniz Yosunu!

Spirulina Deniz Yosunu Tozu

Mahallenizdeki aktarlarda bulabileceğiniz Spirulina veya Yosun tozu da denilen bu mucize ürünün faydaları saymakla bitmez.

  • B, E ve C vitamini ile zengindir;
  • Cildin nem oranını dengeler;
  • Cildi toksinlerden arındırır;
  • Kırışıklıkları giderir;
  • Siyah noktalara birebir etki eder;
  • Cildi sıkılaştırır;
  • Güneş lekelerini temizler;

Yosun Tozu Maskesi

  • 1 yemek kaşığı Yosun tozu veya spirulina
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı Shea yağı veya Zeytin yağı

Tüm malzemeleri karıştırıp macun kıvamında maske hazırlayın. Yüzünüze sürüp 10-15 dakika beklettikten sonra ıslak havlu ile silin veya ılık su ile yıkayın.

Maskeyi haftada 2-3 kez tekrarlaya bilirsiniz. Hatta ben haftada 3 kez olacak kadar yapıyorum ve buzdolabında saklıyorum.

UYARI!Yukarıdaki ürünler organik ve saf maddeden oluştuklarından cildinizin bu ürünlerden her hangi birine alerjisi olmadığını deneyin! Alerjiniz olmadığından emin olduktan sonra bu maskeyi uygulayın!

Maskenin faydaları:

Yosun Tozu– Cildinize gereken E ve C vitaminlerini verir, toksinlerden arındırır, koyu lekelerin soyulup gitmesine neden olur, kırışıklıkları azaltır, cildinizi nemlendirir, gözenekleri temizler ve sıkılaştırır ayrıca siyah noktaları temizler. Organik ürünü satın almak için tıklayın

Bal – Balda bulunan B1 vitamini cildin genel görünümünü geliştirir, B6 vitamini cildi nemlendirir, B3 vitamini sivilce ve iltihaplı cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olur, C vitamini cilt kuruluğu ve güneş UV ışınlarına karşı korur, Çinko yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Shea yağı veya karite- A, F, D ve E vitaminleri ile zengindir, çok iyi bir nemlendiricidir, A ve E vitaminleri sayesinde yaşlanmanın etkilerini azaltır, cildin Kolajen üretimini çoğaltır, cildi nemlendirir ve pürüzsüz bir hale getirir, cilt lekelerini giderir. Ürünü buradan elde edebilirsiniz.

Zeytin Yağı – İçeriğindeki E vitamini sayesinde cildin gençleşmesine ve derinlemesine nemlenmesine yardımcı olur.

Spirulina Vitamin Hapları

Spirulina, mavi ve yeşil alglerden oluşan mikroskobik bir yosun türüdür.

Spirulina vitamin haplarını günde 3 kez 1-2 adet olmak üzere kullana bilirsiniz. Fakat vitaminin üzerinde yazılan uyarıları da dikkate almanızda fayda vardır. Spirulina vitamin haplarını aktardan veya buradan elde ede bilirsiniz.

Faydaları:

 Vücudu iyi beslediği için vücut direncini artırır ve enerji seviyesini olumlu etkiler.

 – Alerjik burun tıkanıklıkları üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

  Stres, sigara, alkol, hava kirliliği gibi vücudumuzu olumsuz etkileyen dış etkenlerden vücudu korumaya ve temizlemeye yardımcıdır.

  Cilt güzelliği için faydaları oldukça fazladır ve sivilce, aknelerin giderilmesine yardımcıdır.

 –  Düzenli kullanıldığında ağız ve vücut kokularını da yok ettiği iddia edilir.

 –  Doğal yeşil rengi gıda boyası olarak kullanılır. 

 – Çeşitli hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir. ( Şeker, tansiyon, kolesterol, sindirim, kansızlık, gastrit, ülser, kemik erimesi, cilt güzelliği, kilo problemi)

 – İçerdiği organik demir ve kalsiyum sayesinde sağlıklı kemik,sinir,kan ve kas dokusuna etkili bir destektir.

 – B12 vitamini bakımından zengin bir kaynaktır.

 – Bilimsel araştırmalarda da sindirim sistemini desteklediği ve bağırsakların çalışmasını hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

Spirulina herhangi bir rahatsızlığın tedavisinde direk kullanılan bir ilaç değildir ve yazılanlar sadece tavsiyedir. Doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.