Batık şehir ve gözelemeci Sevim teyze mi? Ne alakası var diye kafanız karışabilir fakat küçük tekne turundan sonra konuyu tam olarak anlıyacaksınız…

Kekova’ya arabayla gittiyseniz arabanızı sahilde bulduğunuz ilk boş yere park edin ve sahile sıfır Cafe’lerden birinde soğuk bir şeyler içerek biraz dinlenin. Bu küçük kasabada konaklamayı planlıyorsanız sahil boyunca dizilmiş pansiyonlarda 120 tl’den başlayan fiyatlarla kahvaltı dahil oda kiralamak mümkün. Fakat odalarda TV, mini bar bulunmamaktadır.

Batık Şehir kilise apsesi

Adeta cennet üçgenini andıran Kekova adası, Üçağız ve Simena kalesi bu bölgeye büyüleyici ve gizemli bir hava katıyorlar. 

Kekova’ya ilk sehayatimiz olduğundan bayağı bir dolaşmak zorunda kaldık. Simena kalesine dağların arkasından zorlu bir yolculuk var fakat en mantıklısı bir tekne kiralayıp denize gömülü Batık şehir ve Üçağızı seyrederek gitmektir. 

Kaptan Bilal ve kızı

Limandaki ‘Gülpem’ adlı teknesinde kızı ile kibarca turist bekleyen Bilal beyi gözümüz tuttuğundan onun teknesi ile denize açılmaya karar verdik. Denizin derinliklerine doğru ilerledikçe Bizans devrine ait kilisenin apsisi ve batık limanı seyrederek adeta antik çağa ziyaret etmiş olduk. Burası dalışa yasak bölge olduğundan batık şehirden birkaç kilometre uzaktaki sessiz koyda yüzdük. 

Kekova adasının tam karşısında yarım ada üzerine konumlanmış Lykia Birliğinin bir üyesi olan ve tarihi M.Ö.4.yüzyıla kadar inen Simena antik kentini de tekneden izlemekle yetindik. 

Kaynana reklamı 🙂

Limana döndüğümüzde antik çağa ettiğmiz zaman yolculuğundan mı yoksa dalgaların bizi sallamasından mıydı, bilemedik ama acayip açıktık. Kaptanımız Bilal bey bize çok yakında kaynanası Sevim teyzenin meşhur gözleme mekanı olduğunu söyleyince hemen yola koyulduk.

Kocaman bir ağacın gölgesindeki minik evinin sokağa açılan terasında şalvarı, hafif pembemsi gömleği ve başında beyaz şalı olan nur yüzlü Sevim teyze bizi güler yüzle karşıladı. Hemen oracıkta hamur açtı ve bize mis gibi kokan, tadı hala damağımızdan gitmeyen ıspanaklı peynirli gözleme pişirdi. Yanına da ev yapımı ayran ısmarladı.

Sizlere de mutlaka Kekova’ya uğradığınızda Gözlemeci Sevim teyzeye uğramanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Umarım şimdi yazımın başlığını anlamış oldunuz 🙂