Fransa’nın Milli Sembolleri

Fransa’nın ulusal sembollerini tanıyor musunuz? Fransa’yı sosyal, politik ve kültürel açıdan temsil eden eşyalar, kişiler ve fikirler nelerdir?

Fransız bayrağı

Ülkeyi temsil eden ilk şey tabi ki de bayraktır. Farklı törenlerde, devlet ve diğer resmi binalarda bulunan Fransa bayrağı ‘üç renkli bayrak ‘ olarak da tanınmaktadır.

15 Şubat 1794 yılından beri kullanılan bayrak üç adet dikey banttan oluşmaktadır. Hollanda bayrağı da aynı renklerden oluştuğu için aradaki farkı iyice hatırlamanız gerekmektedir: Fransa bayrağı dikey, Hollanda bayrağı yataydır.

Mavi (koyu mavi veya lacivert) Fransa’nın başkenti Paris’i, Beyaz renk monarşiyi, Kırmızı renk ise özgürlük için akan kanları temsil eder.

‘La Marseillaise’in yazarı kimdir? 

Allons enfants de la Patrie/Le jour de gloire est arrivé !/Contre nous de la tyrannie/L’étendard sanglant est levé .

1792 yılında Avusturyalılara karşı savaş döneminde Rouget de Lisle tarafından bestelenen Fransa Milli Himni yukarıdaki kelimelerle başlamaktadır. Bazıları savaşın Avusturya ile olduğunu ve neden ‘Marseillaise’ den bahsedildiğini tartışmaktadır. Çünkü 10 Ağustos 1792 yılında Tuileris halk ayaklanması sırasında bir grup Marsilyalı federal bu şarkıyı söylemişler. Bu ayaklanma halk için önemli olduğundan o günden sonra şarkı ünlenmiştir.

Marianne

Fransa’da bir belediye veya mahkeme binasına gittiğinizde karşılaştığınız ilk şey başında Frikya bonesi ve ya defne yapraklarından taç takmış kadın büstü olacaktır.

Bu büstün ünlü Marianne’a ait olduğunu yazmaya gerek yok, sanırım. Bu genç kadın ilk kez Delacroix’nın 1830 yılındaki isyanı konu alan ‘ La Liberté guidant le peuple ‘ (Halka yön gösteren özgürlük) adlı tablosunda ortaya çıkmıştır. Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Laetitia Casta ve yakın zamanlarda Sophie Morceau özgürlüğün ve cumhuriyetin sembolü olan bu kadını oynamışlar.

Fransız Sloganı

Bütün insanlar özgür ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahipler ve birbirlerine karşı kardeşlik ruhu içinde hareket etmeleri gerekiyor‘.

İnsan Hakları Beyannamesinin 1.maddesinden alınan bu satırlar Fransa Cumhuriyetinin sloganını oluşturan üç kelimeyi içeriyor: Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik!

14 Temmuz

Fransa’nın Ulusal bayramı olarak kutlanmaktadır. Fransız devriminin başlangıcı olarak Bastille Hapishanesine yapılan baskının yıl dönümü ile alakadar olarak kutlanmaktadır.

Horoz-Le coq

Horozun Fransa’nın amblemi olduğunu biliyor muydunuz? Peki bu kuşcağızla Fransanın ne alakası ola bilir? Aslında bu alaka linguistik tuhaflıktan kaynaklanmaktadır:

‘Gallus’ sözü Latincede ‘gaullois’ ve ‘horoz’ anlamına gelmektedir.

İlginç değil mi?

Bugün ‘Les Bleus'(Fransa Milli Takımı) taraftarları horozu gururla sergiliyorlar fakat bu sembolü empoze etmek hiç de kolay olmamıştı. 1.Napoleon bu hayvanın hiç bir gücü olmadığını, Fransa gibi bir devlete yakışmadığını düşünüyordu.

Fransa’da horoz kilise çanlarında veya mezar taşlarında yer almaktadır.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.