Şirketinizde kaç kişi Fransızca konuşuyor?

2019 verilerine göre Fransızların sadece 39%’un yabancı dil konuştuklarını biliyor muydunuz?

Antalya otellerinde ve diğer Turizm işletmelerinde genelde Rus, Alman ve İngiliz dillerinde konuşan çalışanlara üstünlük verilmektedir. Özellikle Belek bölgesi otellerinde genelde herkes Almanca ve Rusça konuşmaktadır. Sanırım bu konuda Otelciler en önemli hususu gözden kaçırmaktalar : Belek otellerini tercih eden Fransızların çok zengin ve saygın insanlar olduklarını! Zaten Belek otellerini tercih eden turistlerin çoğu zengin ve saygın iş adamıdır, der gibisiniz 🙂

Size o zaman şöyle bir açıklama yapayım: Fransızlar para konusunda çok hassas bir halktır. İyi yaşamayı, lüks giyinmeyi, lezzetli ve taze yemeyi, huzurlu tatil geçirmeyi severler. Her ne kadar paraya hassasiyetleri olsa da, yukarıda saydıklarım için harcadıkları paraya acımazlar. Yani bir Fransız Belek’teki oteliniz için yüksek ücret ödeyerek sizi tercih etmişse, siz de biz zahmet onun dilinde konuşan en az bir çalışana sahip olmalısınız. Çünkü 2019 verilerine göre Fransızların sadece 40% yabancı dilde konuşmaktadır. Ve bu yabancı diller yüzdesine Türkçe veya İngilizce ne kadar dahildir, bilemiyorum!?

Şimdi düşünün tüm yıl boyunca çalışıp, en çok yakındıkları şey olan tonlarca vergi ödeyip, arda kalan paralarıyla sizin otelinize gelmeyi düşünen Fransız otele geldiğinde derdini anlatamıyorsa, istediğini yarım yamalak İngilizcesiyle elde etmeye çalışıyorsa, sizi bir daha tercih eder mi? ETMEZ!

Fransızlar cimri değil! Sadece doğru şeylere para harcamayı tercih ediyorlar.

Fransızların cimri olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz derim. Bakın, otellerin ücretli a la carte’larında en çok rezervasyon yaptıran Fransız müşteridir. Otelinizdeki çantacıdan, antik eşya satıcısından en çok ürün alan Fransız müşteridir. Rent a car, SPA gibi hizmetlerden en çok faydalanan yine Fransız müşteridir. Şimdi düşünün, eğer işletmenizde en az bir çalışan Fransızca konuşuyorsa, hizmetlerinizi Fransız müşteriye satma kapasiteniz de ikiye katlanacaktır.

Fransızlar onların dilinden konuşan işletmeleri tercih eder!

Çalıştığım Belek otellerinin birinde yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşayım. Son dokuz yılını ailesiyle beraber aynı otelde 15 gün tatil yapan bir Fransız aile benim yeni başladığım sezon otelde sorun yaratmış ve bir daha o otele ayak basmayacaklarını söylüyorlardı. Misafir İlişkilerinden beni arayıp yardım istediler. Misafirlerle görüştüğüm zaman bana eskiden bu otelde Fransızca konuşan bir bayan olduğunu ve şimdi taleplerini kimsenin anlamadığını sinirli bir şekilde bildirdiler. Talepleri neydi biliyor musunuz? Günlüğü 150 Euro olan Kabana siparişi. Hem de tam 14 günlük. Yani düşünün o misafirin dilini anlamadıkları için neredeyse satış yapamayan bir işletme vardı ortada. Ayrıca bu misafirler ücretli a la carte, SPA hizmetleri, işletmedeki marketten alış veriş de yapacaklardır, her sene olduğu gibi.

Son olarak, değerli turizmciler ve otelciler, şirketinizde en az bir çalışan Fransızca konuşsun. Konuşmuyorsa, Bonjour Antalya! ekibi her departman için gerekli kelimeleri sizler için hazırlayıp göndersin 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.